Rozsiahla stránka o chove leonbergerov.

Skúsenosti s chovom leonbergerov od roku 1995.

História:

demoLeonberger je vyšľachtené plemeno psa

Heinrichom Essigom v roku 1846.
Marec, 2015
 

Čo je nové:

Prvá novinka

demoLeonberger je u nás iba jeden:

Grace vom Dreiburgenland

Updated: 4.marca , 2015

Čo nás čaká:

V prvom rade sa zmieriť

so skutočnosťou, že nebudeme mať

šteniatka.

demo

Updated: 4.marca, 2015

Všimli sme si:

Leonberger má stále nových

obdivovateľov a chovateľov.

Na Slovensku je už viac ako 1600 registrovaných jedincov.

demoLeonberger sa stal vyslovene rodinným spoločníkom.

Updated: 7.marec, 2015

Vlastné skúsenosti s chovom leonbergerov.

Leonberger a Vy

Ak sa budete rozhodovať či si kúpite šteniatko leonbergera najprv si odpovedzte na niekoľko otázok.

1. Som ochotný zaplatiť nákupnú cenu šteniatka s rodokmeňom a starať sa o leonbergera aj o niekoľko rokov?

2. Bývam v rodinnom dome s dostatočnou záhradou?

3. Mám kvalitne oplotený pozemok?

4. Som schopný vycvičit psa k poslušnosti aby ovládal základné povely?

5. Moja rodina súhlasí s chovom leonbergera?

6. Chcem sučku alebo psa?

7. Mám dostatok času, aby som sa mohol leonbergerovi venovať?

8. Budem vediet finačne zabezpečit náklady na potravu, očkovanie a veterinárnu starostlivosť?

9. Budem chodievať na výstavy psov pre dalšiu plemenitbu?

10.Stanem sa členom Slovenského leonberger klubu?

Ak ste na otázky odpovedali kladne pokračujte prosím v čítaní.

Leonberger sa po privezení z chovateľskej stanice okamžite stane vaším miláčikom.Ak máte deti , stáva sa ich stálým spoločníkom. V takomto prípade však musíte dávať pozor, aby šteniatko nebolo príliš obťažované. V prvé dva týždne po privezení do nového prostredia potrebuje pokoj a kľud.Deti však šteniatko prestáva zaujímať o pár dní a problém sa tak sám od seba vyrieši.

Už v prvých dňoch si však v novom domove vytvára socialne prostredie, zvyká si naň a utvára si hierarchiu.Určí si svojho pána,ktorého bude najviac poslúchať- obyčajne je to domáci pán. Rodinu považuje za svoju svorku a tomuto faktu aj podriaďuje svoje správanie. Jeho hlavnou úlohou je najesť sa 4x denne a poriadne sa vyspať.Neskôr jeho stravovanie znížite na 3x denne.Vo chvíľach čulosti, psíka učte poznať svoje meno a prísť na zavolanie. Toto cvičenie robte pár minút denne. Šteniatko rýchlo stráca trpezlivosť a hra ho o chvíľu prestane baviť. Riadte sa zásadou, že psík musí považovať cvičenie k poslušnosti vždy za hru. Týmto nič nepokazíte a výsledky sa čoskoro objavia.

Po aklimatizovaní šteniatka v domácnosti musíte pre Váš malý prírastok zabezpečiť vhodný pelech, búdu, misku na krmenie a vodu, chovateľské potreby a tak daľej.Zvyčajne šteniatko je naučené bývať vnútri domu, dovoľte mu to. Odnaučenie od tohoto zvyku (ak si to ďalej nebudete želať) je velmi jednoduché a nevyžaduje si veľa času. Prvé dva-tri dni sú pre psíka veľmi skľučujúce, smúti za svojomi sestrami a bratmi, cíti sa sám a často celé hodiny preplače. Venujte mu dostatok času a robte mu spoločnosť.Netreba starostlivosť preháňať, šteniatko vo veku 8 týždňov je príliš malé a najradšej odpočíva a spí.

 

Chovateľ Vám zvyčajne dá potravu, ktorú používal pri odchove šteniatok. Môžete prejsť na inú, takú akú vy chcete po postupnom pridávaní Vašej potravy do potravy od chovateľa. Pri chove leonbergerov sa osvedčila granulovaná potrava Eukanuba, Royal Canin. Pri výbere potravy Vám pomôže malá pomôcka. Dobrá firma na výrobu granulovanej potravy vyrába aj rôzne doplnky/špeciality/ k potrave a vyrába špecialne krmivá pre obrie plemená.Niektoré firmy, napríklad Royal Canin dokonca majú ešte aj v granulovanej potrave pre šteniatka. rozličný výrobok podľa veku šteniatka. Nie je však mojím cieľom Vám potravu pre šteniatko diktovať. Rozhodnite sa sami, ale dajte si poradiť. Nie od predajcu, ten vždy povie, že najlepšie je krmivo, ktoré on sám predáva. Poradí Vám skúsený chovateľ, alebo kúpte v obchode vážené granule napríklad /Eukanubu, Royal Canin, Brasa,Happy Dog/ po 2 kg a dajte šteniatku po jednej odmerke do misiek v čase podávania potravy. Ono samo si vyberie vhodnú potravu a týmto krmivom potom šteniatko odchovajte. Hovorím o krmive pre obrie plemená.

Vo výbere krmiva pri malom šteniatku neexperimentujte, jeho tráviace ústrojenstvo ešte neznáša prílišnú záťaž a nevhodná potrava sa ihneď prejaví hnačkami, ktoré sú nebezpečné.Leonberger dospieva vo veku 24 mesiacov a krmivo pre šteniatka podľa jeho veku musíte kupovať do tejto doby.

Po dosiahnutí dvoch rokov je leonberger dospelý a môžete prejst na krmivo pre dospelé psy. Niektorí chovatelia pridávajú ku granuliam ešte vápnik na dobrú tvorbu kostí. Videl som už aj mohutného leonbergera odchovaného na varenej strave, ale to je náročné na Váš čas. Zistite si prosím cenu Vášho krmiva v obchode, podľa dávkovania si prepočítajte dennú spotrebu a vyjde Vám výsledná suma, ktorú budete musieť mesačne vynaložiť na chov leonbergera. Bude to zrejme dosť nákladné a preto si zvážte, či na to máte.Orientačne je to okolo 40 eur. Nezastávam názor, že treba psa krmiť iba výlučne granulovanou potravou. Veľmi rád si pochutí aj na varenej strave, sám to občas praktizujem. Nemal som s takýmto postupom nikdy žiaden problém. Leonberger zožerie na posedenie celého vareného králika aj s kosťami o hmotnosti 2-3 kg. O kurčati ani nehovorím. Odopierať leonbergerovi varenú stravu,a alebo zbytky potravy/mäso,ryžu,ryby,varenú zeleninu /netreba.

Malé šteniatko sa behom pár týždnov stáva veľkým psom, ktorému sa prerezávajú zuby. Vtedy trhá a kúše všetko naokolo začínajúc handrami, topánkami, okrasnými drevinami a končiac vchodovými dverami. Je to obdobie od 3-12 mesiacov, kedy je už po veterinárnom zaočkovaní, prechádzkach vonku, stretávaní sa s cudzími ľudmi a psami. V tomto období mu musíte raz do mesiaca podať tabletky na odčervenie pre jeho zdravý rast. S veterinárnym lekárom konzultujte aj zaočkovanie proti borelioze- kliešťovej nákaze.Leonberger pri prechádzkach vo voľnej prírode nachytá vždy nejakého kliešťa. Ochrana však nie je stopercentná,ale aspoň niečo pre to urobíte.Oobojky proti kliešťom sú nanič, v podstate vyhodené peniaze von oknom.

Malé šteniatko privykajte na vodu a plávanie. Nezmeškajte vhodný čas a plávajte s ním na jazere tak, aby plávalo popri Vás a nesnažilo sa Vás poškriabať. V dospelosti budete totiž bojovať/ak toto zanedbáte/ proti mohutným pazúrom. Leonberger veľmi rád pláva, je to vytrvalý plavec a plávanie s leonbergerom po boku si potom môžete vychutnať.Ak by ste sa chceli stať plavčíkom, leonberger je stvorený na vodnú záchranu. Má plávacie blany, mohutnosť a silu nevídanú.Musíte ho od malička viesť k vodnej záchrane, najlepšie ho ako šteňa dennodenne vodiť na kúpalisko, aby si zvykol na ľudí, neskôr aby vedel skočiť z člna do vody, vyťahoval z vody figurínu a tak ďalej.

Ako odnaučíte šteniatko všetko kúsať? Mne sa osvedčila vodná detská hračka-vodná puška s dostrekom asi 5 metrov. Ak nechcete, aby šteniatko kúsalo predmet na ktorom Vám žáleží urobte následovné. Počkajte si na vhodný okamih a keď začne kúsať konajte.Stačí šteniatko párkrát postriekať studenou vodou a je po paráde. Môžete však použiť aj výluh z orechových listov,korenia a pod. Vtedy dajte pozor, aby ste mu nestrekli do oka. Istejšia je čistá voda.Túto zbraň-odnaučovadlo použite aj pri nadmernom štekaní . Leonbergera naučte aj ostražitosti pred autami. Poslúži Vám priateľ s autom, ktorý prechádza popri Vás autom a poprípade zatrúbi.Držte psa na vodítku na kraji cesty.Vydajte povel" zostaň", alebo "sadni". Pes po určitej dobe výcviku si zvykne na okoloidúce auto a nebude už pre neho predstavovať hrozbu.

Nezabudnite, že pochvala alebo trest musí prísť bezprostredne po vykonanom čine psa.Neskoršie tresty a vykrikovanie už nepomáhajú. Pes zabudol čo robil predtým a nevie čo od neho chcete, nepochopí to. Upozorňujem preto aj na Vašu ostražitosť pri pochvale a trestaní. Jedna vec ide s druhou. Radi a často šteniatko chválte, používajte odmeny v podobe pamlskov, ale nezanedbávajte ani potrestanie. Netrestajte psa takým spôsobom, aby ste sa ho v dospelosti potom báli,nikdy ho nebite rukou.

Myslite na začlenenie Vášho leonbergera do okolitého prostredia.Leonberger nesmie byť agresívny, nepotrebujete strážneho psa, ktorý kúše a trhá všetko čo vidí. Ak sa Váš leonberger postaví, každého prejde chuť čo i len ukradnúť jablko z Vášho stromu v záhrade.Preto v mladom veku-od 3 mesiacov s ním choďte na prechádzky a nechajte ho pohladkať cudzími ľudmi, malými detmi/ to je dôležité/, stýkajte sa s inými psami. Pri psoch však dajte pozor, niektoré sú agresívne. Vyhladajte teda radšej priateľa, ktorý má psa a tohoto použijte na prvý kontakt. Sociolizácia šteniatka je dôležitá,dospelý jedinec nesmie v nijakom prípade prejavovať agresivitu, to sa dá naučiť iba v útlom veku šteniatka.Agresívny leonberger nebude použitý na plemenitbu a tak stratíte možnosť odchovu šteniatok.

Aj keď leonberger zvyčajne nie je agresívny- ešte raz opakujem : musíte hobezpodmienečne naučiť správať sa priateľsky voči cudzím osobám, musí sa nechať pohladiť. Musí sa znášat s ostatnými psami a byť voči nim kamarátsky. U niektorých leonbergerov sa niekedy prejavuje agresivita voči svojmu plemenu medzi samcami a sukami.

V dobe , kedy sa leonberger najlepšie cvičí/3-12 mesiacov/ váži asi 20-45 kg. Velmi ľahko ho ešte ovládate, pretože jeho hmotnost je malá. Na výcvik použite múdre knihy, alebo si ho dajte /ak to sami nezvládnete/ vycvičiť cvičiteľom.Nemal som pri cvičení mojich leonbergerov problém, rýchlo chápu a radi sa učia. Veľakrát ma sami prekvapili svojimi schopnosťami, aportovaním a podobne.Každý pes však má iný temperament a ten musíte brať na zreteľ.Učte ho povely: k nohe, sadni, ľahni, zostaň, nesmieš, fuj.Učte ho chôdzu pri ľavej nohe a obraty pri chôdzi. Skúste sa ho naučiť ovládať v kritických situáciách.Je to bezpodmienečne nutné. Pes v dospelosti váži viac ako 60kg a uznáte, že pri takejto hmotnosti budete pri zle vycvičenom psovi vyzerať len ako smiešny doprovod.Nie je nič horšie ako veľký a neovládateľný pes. Pre naučenie neagresivity privádzajte si do svojho domu časté návštevy, cvičte iba príchod a odchod cudzích ľudí do Vášho domu v sprievode s Vami. Leonberger veľmi rýchlo pochopí, že pri cudzom človeku vo Vašej prítomnosti mu nič nehrozí. V dospelosti leonbergera nebudete mať problém s návštevami. Hrdo potom môžete nechať svojho statného domáceho strážcu pobehovať voľne pri absolútne cudzom človeku. Vtedy sa vlastne ukáže Vaša výchova a budete sami na seba pyšný. Určite Vás poteší chválospev hosťa na krásu psa.

Nezabúdajte na poštára. Dajte možnosť obidvom zoznámiť sa a vzájomne si dôverovať. Poštár bude častým hosťom pri Vašej bráne a leonberger nebude na neho nikdy štekať a dovolí mu do schránky dať pre Vás tak dôležitú poštu a účty. Takisto psa naučte byť nevšímavý ku korčuliarom a bicyklistom. Korčule vydávajú pre psa nepríjemný zvuk a to sa prejaví buď brechotom, alebo agresivitou. V žiadnom prípade nezabudnite na susedov, hoci sa to môže zdať nepodstatné, štekajúci až zúrivý leonberger, ktorý neustále šteká na pohyb na cudzom susednom dvore bude trápiť v neskoršom čase aj Vás a aj susedov. Musia sa skamarátiť v čo najkratšom čase pre dobro všetkých.

Nezabudnite ani pre psa nepochopitelný úkaz, blesk, hrom a petardy používané na Silvestra. Odnaučíte ho báť sa púštaním mu týchto zvukov z CD. Takéto CD mám sám doma a po dohode Vám ho môžem poskytnúť.

Zo svojej skúsenosti viem, že pes v žiadnom prípade nesmie mať zlozvyk vyskakovať na ľudí a nesmie príliš štekať na hocičo a hocikoho vonku.Týka sa to hlavne momentov: deti idú do školy a zo školy, ľudia chodiaci do kostola a pod.Leonberger si tak ako každý pes bráni svoje teritórium a hlasnému brechotu pri prechádzaní vedľa Vášho domu cudzích psov sa nevyhnete.U nás na dedine sú stálym problémom túlajúci sa malí bastardi a tak som svedkom častého brechania na nich.Neprišiel som na to, ako ho to odnaučiť.

Snáď som Vám v krátkosti priblížil chov leonbergera. V takejto forme Vám to naozaj poslúži len ako malý návod. Len Vaša vlastná skúsenosť Vám ukáže kladnosti a zápory chovania psa. Ak máte v okolí priestor pre cvičenie psov prihláste sa a absolvujte cvičenia. Na cvičisku si pes zvykne najrýchlejšie na iné plemená, naučí sa nebojácnosti a naučí sa kúsať a útočiť tak, ako to chcete Vy. Pod útočením rozumiem výcvik na cvičisku. Za pomoci skúsených cvičiteľov dosiahnete, že Váš leonberger bude naozaj Vašou ozdobou. Cena absolvovania takéhoto výcviku býva dosť vysoká, choďte preto najprv na cvičenie sa iba pozrieť ako sa to robí., chodí sa s ostatnými psami do kruhu, povedľa seba, pes spoznáva všetky základné povely a v staršom veku sa naučí nebojácnosti a útočenie na figuranta. Zdá sa to všetko nepotrebné, ale útok psa na figuranta je vedený cieľavedome. Figurantovi pes skáče vždy na ruku a tak sa nestane, že skočí niekomu v budúcnosti na krk. Naučenie leonbergera k nebojácnosti je dôležité. Práve pri tomto plemeni sa niekedy vyskytuje vada - bojazlivosť.

Kupujte leonbergera iba z chovateľskej stanice!

Nepoznám chovateľa leonbergerov z chovateľskej stanice, ktorý by tento druh psa choval bez lásky a oddanosti k tomuto plemenu.Chov je príliš náročný.Sú chovateľské stanice, ktoré majú veľkú svorku psov a ročne predávajú vrhy od dvoch-troch súk.Nie sú na Slovensku.Je to však dôsledok dlhoročného chovu leonbergerov a lásky majitela chovateľskej stanice k leonbergerom.Pre chovateľskú stanicu leonbergerov je úspechom odchov šteniatok a predaj do dobrých rúk.

Chovný pes, alebo suka z chovateľskej stanice sú pod drobnohľadom rozhodcov na výstavách a chovnosť " mal by dostať len leonberger", ktorý splňa všetky danosti tohoto plemena. Chovným psom plemena sa stáva leonberger po absolvovaní niekoľkých výstav a bonitáciou vo veku minimálne 24 mesiacov u psa a 24 mesiacov u suky. Závisí v podstate už len od chovateľov s akým jedincom druhého pohlavia nechajú spárit svojho psa, či fenu. Samotný vrh je monitorovaný poradcom chovu a môže byť po dohode aj s vaším veterinárnym lekárom.

Pri kúpe šteniatka však vždy dávajte pozor na kvalitu vrhu, koľko je šteniatok,rating chovateľkej stanice a servis, ktorý Vám chovateľ dáva, t.j. podávanie informácií, ochotu dohodnúť sa na cene,ustanovanie kúpno-predajnej zmluvy. To poznáte pri osobnom stretnutí. Nekupujte šteniatko bez návštevy chovateľskej stanice, iba v prípade ak by ste si ho dovážali zďaleka.Nekupujte ani bez zmluvy a predbežného dohovoru o riešení problémov pri odchove. Zvyčajne môžete šteniatko do určitého veku ešte vrátiť chovateľovi. To si nechajte napísať do zmluvy. Môže sa Vám to neskôr hodiť. Ak nechcete štenietko vystavovať, dopredu to povedzte chovateľovi. Dá Vám zrejme leonbergera menej kvalitného, ale aj podstatne lacnejšieho. Nie všetky šteniatka z vrhu budú svetové a chovateľ to pozná. Nikto Vám však nezaručí, že zrovna Vy si kúpite šteniatko, ktoré vyhrá svetovú výstavu, alebo výstavu v nemeckom Leobergri. V tomto smere chápte chovateľa, ak by to bolo tak, že prvé narodené šteniatko, to najkrajšie bude nakoniec aj najúspešnejšie nikto by také šteňa nepredal. Ak Vám však chovateľ povie, že Vám vyberie to najperspektívnejšie - verte mu,asi.

V prípade predaja šteniatka do zahraničia,alebo privezení zo zahraničia je toto vybavené medzinárodným pasom , rodokmeňom a čipom . Na tomto trvajte, medzinárodný rodokmeň-pedigree však dostanete neskôr. Je to kvôli úradom. Šteniatko kupované v zahraničí má zvyčajne vyššiu cenu ako na Slovensku. Cena sa pohybuje od 700-1200 eur. Je to podľa krajiny odchovu. K cene si však musíte pripočítať aj náklady na dopravu. Pri kúpe v takomto prípade neodporúčam robiť to sám, spojte sa s chovateľskou stanicou na Slovensku a dajte si poradiť.

Kvalita slovenských leonbergerov.

Slovenský leonberger je impozantné zviera, kvalitatívne porovnateľné s českými, maďarskými, poľskými. nemeckými,dánskymi, švédskymi, anglickými a inými leonbergermi. Šteniatok je odchovaných na Slovensku málo a hoci sa kvalita vrhov neustále zvyšuje aj tak sa stáva, že predaj na Slovensku pre slovenský odchov je problematický..Ročne sa narodí okolo 15-20 šteniatok, na výstavách sa potom v ďaľšom roku objaví mizivé percento/ asi 2-5 šteniatok/. Mladí vystavení leonbergeri nemusia byť to najlepšie z chovu. Preto výsledky slovenských vystavovateľov v prípade veľkej konkurencie na výstave sú niekkedy dobré, inokedy nie. Ak Váš pes nevyhráva, prestanete chodiť po výstavách kvôli poplatkom a neúspechom.Jedna výstava stojí približne do 30 eur a obyčajne sa vystavovanie končí po absolvovaní otvorenej triedy a získaní chovnosti vystavovaného jedinca. Je to dôsledok neustále sa zvyšujúcich nákladov na vystavovanie. Sám nie som ochotný zúčastniť sa výstavy s výsledkom, ktorý už pre môjho leonbergera a aj pre mňa nič neznamená. Ak pes nie je úspešnýa nedosiahne potrebný počet titulov,v triede šampionov sa už nemôže objaviť. Nebudem tu písať o podmienkach udeľovania titulu šampion. Vystavovateľia to dobre vedia. Počet slovenských leonbergerov je výsledkom náročnosti tohto plemena, obrazom slovenskej ekonomiky a v neposlednom rade aj nevhodnosťou chovu bez rodinného domu.

Na internete nájdete stránky Slovenského leonberger klubu. www.leonberger.sk. Túto doménu vlastním, ale poskytol som ju Slovenskému leonberger klubu od roku 2011 pre potreby klubu. V terajšej dobe sa nepodieľam na jej tvorbe a ani dizajne a nezodpovedám za uvedené skutočnosti na stránkach. Nemám to ani v úmysle.

 

Navonok sa zdá,že Slovenský leonberger klub nikto nepotrebuje pokým nechce mať plemenného psa, alebo suku. A tým aj záujem o klub začína a končí. Nie je to však dobre a toto by sa malo zmeniť. Ako na to a čo s tým? Ako spropagovať a chovať týchto krásnych psov na Slovensku. Viem o jedincoch chovaných v záhradách okolo víl a nikdy neukázaných na výstavách. Je ich zrejme dosť a určite by sa na výstave nestratili. Ako to, že časopis o psoch vydávaný na Slovensku nedokáže o leonbergeroch napísať ani jeden riadok . Prečo nikto nepohne ani prstom a na Klubovú výstavu leonbergerov prídu iba tí najvernejší? Mohol by som takto pokračovať aj ďalej, ale nechcem. Členský poplatok je 25 eur. Poplatok nebude tým hlavným problémom.Možno chýba komunikácia medzi chovateľmi, možno je v tom slovenská závisť, ty máš úspech a ja nie. Chov leonbergerov je možný aj bez členstva v Slovenskom leonberger klube.

Kvalita chovu na Slovensku je veľmi dobrá, ale závisí od budúcnosti, dovozu psov zo zahraničia, alebo vhodným krytím . Dnes už ne nájdete iba slovenského leonbergera, lebo s možnosťami internetu a voľným cestovaním sa krv leonbergerov dokonale premiešala.Pri kúpe leonbergera preto rozmýšľajte a nekupujte lacnú mačku vo vreci. Možno bude pre Vás perspektívnejšie ak sa poobzeráte po mladom šteniatku na Slovensku. Dovozené šteniatka na Slovensko sú hlavne z Nemecka,Poľska, Talianska, Maďarska, alebo zo severských krajín. Leonberger je rozšírený po celom svete. Ak budete pri kúpe leonbergera zo zahraničia kontrolovať rodokmen rodičov zistíte aký je svet vlastne malý. Často sa stane, že predkovia Vášho šteniatka sú zo susedného Česka a pritom kupujete šteniatko v Anglicku, Holandsku,Francúzsku alebo Kanade .Nikdy by ma nenapadlo, že leonberger bude žiť napríklad aj na Filipínach. Ak sa stanete majiteľom leonbergera, môžete mať v celom svete internetových priateľov.

 

 

Leonberger podľa mňa je ideálnym spoločníkom pre celú rodinu,od detí až po dospelých. Leonberger spľňa tri v jednom, je dobrácky/priateľský, strážny a oddaný majiteľovi. Ideálne zviera do rodinného domu a mnohí ludia sa k leonbergerom vracajú. Je taktiež dobrým spoločníkom detí. Môj syn, ktorí vyrastal vždy s leonbergermi sa vždy pri návrate domov najprv venuje leonbergerovi a potom ostatným. Leonberger je oddaný svojej rodine a je absolútne poslušný a bezproblémovým zvieraťom domácnosti po vhodnej výchove.Je krásny a jeho hnedo-zlatistá srsť, ktorá na slnku vyzerá skvelo vždy poteší Váš pohľad a poviete si, že je pekný. Samec svojou majestátnosťou vždy vzbudí údiv a radosť z jeho výzoru Vám pridá sebavedomie a ste radi, že sa môžete pýšiť bez slov cudzím perím. Neagresívnosť, učenlivosť a poslušnosť je iba samozrejmosťou leonbergera a jeho stráženie rodinného domu je iba čerešničkou na torte. Nenáročnosť jeho chovu v zimných podmienkach iba dokresľuje jeho hustú a nepremokavú srsť a starostlivosť sa skrýva iba pod pojmom "dlhý hrebeň" na prečesávanie srsti.

Ak budete mať skutočného leonbergera, takého ako opisujem v predošlých vetách budete radi, že ho máte a nebude mať problém s ťahaním na vodítku, agresívnosťou a nepredvídateľným chovaním zvieraťa.Leonberger sa naučí počas pár týždňov výcviku Vás poslúchať a budete mať niekoľko rokov radosť z prítomnosti oddanej pria.teľa Leonberger Vás bude chrániť pred votrelcami a budete mať pocit istoty. Jeho veľkosť stačí na to, aby svojou majestátnosťou povedal bez slov, že toto teritorium má skutočne ochrancu na slovo vzatého.

Leonberger si presne určí vodcu svorky a bude Vám do svojej smrti absolútne oddaný a v prípade, že bude potrebovať od Vás pomoc v prípade choroby, alebo úrazu dá Vám to najava. Jeho láska je nekonečná a dokáže čakať na Váš pohľad alebo pohľadenie veľmi dlho.

 

Máj 2014.

Táto webová stránka "Leonberger a Vy" mojej chovateľskej stanice Chatayan /čítaj čatajan/ neprechádza zvláštnou úpravou a text mením iba sporadicky a možno iba raz do roka. Viaceré myšlienky, skúsenosti a iné udalosti v živote nepodliehajú náladám, času a realite života.

Často sledujem aj iné stránky chovateľov leonbergerov, páčia sa mi tie, ktoré majú informatívnu a estetickú úroveň. Zámerne žiadnu z mojich obľúbených stránok nenapíšem. Je vecou každého z nás, čo sa mu páči a čo nie. Určite ani tie moje nie sú najkrajšie a najlepšie. Viem, že by som mohol všetko dať urobiť webovému dizajnérovi a používať osvedčené postupy pri tvorbe stránok. Nechcem to však urobiť preto. lebo chcem mať svoje stránky urobené tak ako sa páčia mne. Nechcem čakať na termín úpravy stránok a stále niekoho o niečo prosiť. Rád si veľa vecí robím sám a pokiaľ som toho schopný a dokážem to urobiť nepotrebujem nikoho na pomoc. Preto tieto stránky sú iné ako sa bežne stretávate s dizajnom leonbergerích stránok. Priznám sa, že je to aj môj zámer.

Nikdy som sa nebál povedať si svoj názor a ísť niekedy aj hlavou proti múru. Preto som sa rozhodol už dávno, že na Chatayan webových stránkách bude viac informácií ako inde ak mi to čas a chuť o niečom písať dovolí.

Pôvodne som vždy nové veci a úpravy dával na spodnú časť stránky, potom návštevník nevidel aktualizáciu hneď, ale až po posune dole. Teraz moje aktualizácie sú vždy hore, čo znamená, že každý hneď vidí úpravu.

Momentálne mám doma jedného leonbergera. Vrátil som sa takpovediac k začiatku môjho chovu leonbergerov.Skúsenosti s chovom viacerých leonbergerov som nemal do roku 2006 a ani som nepredpokladal, že ich budem mať. Výsledkom doby, chovu a chovateľských neúspechov som nakoniec dospel do počtu tri. Traja leonbergeri v domácnosti už znamenajú pomerne dôležitú skúšku času, trpezlivosti, nadšenia, obetavosti a peňaženky. Tak ako aj inde, niekedy je to dobré, inokedy nie. Z mojej skúsenosti si preto myslím, že ak chovať leonbergera pre radosť a krásu je maximálny počet -dvaja.

Na počet chovaných jedincov s PP na Slovensku vplýva terajšia nepriaznivá finančná situácia ľudí žijúcich na Slovensku. Ak zárobok pracujúceho človeka je veľmi nízky nebude uvažovať o chovaní veľkého /finančne náročného/ leonbergera. Je mylná predstava o finančnej návratnosti investícií v podobe odchovaných šteniatok, alebo bohato zaplatených krytiach plemenného psa . Chov leonbergera je iba pre záľubu a radosť z prítomnosti ojedinelého psa v domácnosti.

2., Rozmach predaja šteniatok bez PP.

Nechce sa mi robiť spočítavanie podaných inzerátov predaja leonbergera bez PP za mesiac. Cena šteniatok sa pohybuje okolo 150-200 eur. Kupujúci takýchto šteniatok sa asi nepýtajú na nič, iba kúpia a čakajú čo bude neskoršie. Radšej sa opýtajte: Viete čím krmil svojho leonbergera majiteľ počas celého jeho života? Viete ako dlho sa zaoberal výberom krycieho psa a koľko kilometrov cestoval za ním?Čo pri výbere rodičovského páru najviac zavážilo? Blízkosť? Kvalita? Cena?

Viete koľko vynaložil takýto chovateľ na výživu a veterinárnu starostlivosť po dobu dvoch mesiacov na dojčiacu suku a šteniatka? Ako a často kupoval vyskúšané a najlacnejšie granulované krmivo v hypermerkete, alebo v propagovaných najlacnejších obchodoch? Viete z akých surovín sa granule vyrábajú a koľko obilovín pre mäsožravého psa obsahujú v krmnej dávke?Koľko bol ochotný chovateľ zaplatiť za odchov šteniatok a pritom ešte na Vás aj zarobiť. Myslíte si, že tá kvalitná cena odpovedá aj kvalite a kráse budúceho leonbergera prechádzjúceho sa vo Vašej záhrade?

Viete prečo majiteľ psa s PP tohoto neuchovnil a chce predávať šteniatka po "kvalitných rodičoch"?Čo mu bránilo vystavovať psa na výstavách, zúčastniť sa bonitácie a po tejto skúške, nazvime to kvality, vzhľadu, povahy a iných kritérií mať s pomocou Slovenského leonberger klubu šteniatka s preukazom pôvodu? Niekedy je na inzeráte bez PP prihodená cena a fotografia leonbergerov - rodičov. Skoro nikdy som z fotografií nepostrehol kvalitu , ale skôr naopak nekvalitu rodičov. Obyčajne to bol jedinec podvyživený, chudý a v nie dobrej kondícii. Niekedy sa objaví aj fotografia leonbergera ponúkaného ako krycí pes odfoteného v podobnej voliere ako je táto.

without PP

 

na obrázku fotografia z inzercie

Viem, že nie každý chce byť členom klubu, ktorý sa zaoberá čistokrvným chovom leonbergerov a nie každý má na kúpu psa s PP, ale podobné fotografie sú vždy už iba dôkazom , ako môže dopadnúť kúpa leonbergera bez PP. Malý psík na fotografii zjavne si môže robiť čo chce, ale väčší pes vo voliere, ktorá mu je určite malá a von sa dostáva iba občas, podľa udupaného snehu nemôže byť kvalitným plemenníkom.

Na tieto otázky je rad odpovedí a výhovoriek prečo, načo a začo -odpovedzte si na všetky a možno si položíte ruku na srdce a nakoniec sa budete zaoberať s leonbergerom s preukazom pôvodu. Niekedy Vás možno cena leonbergera s PP príjemne prekvapí a s chovateľom sa možno na cene dohodnete.

Často si kladiem otázku sám. Prečo nezavolám predajcovi leonbergera bez PP? Prečo sa ho tieto otázky, ktoré som pred chvíľkou napísal neopýtam a budem sa šťastne usmievať pri jeho habkaní a tápaní po vhodných slovách na nevhodnosť mojej otázky. Preto, lebo hoci mi to nie jedno, je mi jedno čo by mi XY odpovedal. Skúste to Vy - odporúčam na skúšku.

Moji leonbergeri.

Každý z mojich leonbergerov je, alebo bol iný. Líšili sa povahou, temperamentom, vzrastom, sfarbením a nárokmi na potravu. Presne tak ako u ľudí, niečo sa dá naučiť, niečo zásadné zmeniť, prevychovať. Niečo je vrodené a geneticky dané. Každý z nich však má preukaz pôvodu. Tie tisíce čo som dal pri kúpe šteniatok mi však nikdy "nechýbali" a neľutoval som ich. Mohol som možno mať jednu-dve perfektné párdňové dovolenky pri mori, možno som si mohol namiesto granúl dožičiť každý mesiac argentínsku sviečkovú na nedeľné obedy.

Pri výbere šteniatka a prvom kontakte s malým šteniatkom, ktorého som kúpil som pozoroval odlišné správanie. Je zrejme nemožné nezobrať si od chovateľa vybrané šteniatko, ale prvý dojem a prvé slová o temperamente, chovaní a správaní sa malého leonbergera si beriete domov a už to akosi nedokážete zmeniť. Preto odporúčam pri výbere rozmýšlať a hlavne dávať pozor na všetky možné náznaky nedobrého správania sa šteniatka. Ťažko povedať, čo sa môže stať v budúcnosti s leonbergerom.

Prvý môj leonberger Beny sa vyznačoval veľmi dobrou, nebojácnou povahou mal však sklon k útekom z dvora. Myslím si, že som mu to spôsobil sám, lebo v jeho mladosti som prehradil náš dvor pletivom, ktoré sa naučil preliezať a tak vábenie cudzích pachov, hlavne keď cítil hárajúcu sa suku bolo silnejšie ako moje zákazy a tresty. Pri Benym som sa učil ako správne a metódou pokus/omyl aj chovať, cvičiť a žiť so psom. Veľa vecí som podcenil, niektoré precenil a tak sa niekedy stalo, že som si s ním nevedel rady. Po jeho smrti som okamžite kupoval nového, pretože som chcel znovu leonbergera.

Druhý leonberger Fiore April Zářické údolí bola od prvého okamžiku veľmi čiperná a pozorne sledovala všetko dianie okolo seba. Pri jej kúpe som nehľadel na jej povahové vlastnosti a hoci mi chovateľka povedala pri jej odbere, že je veľmi temperamentná bolo mi to jedno.Už pri jej prvom česaní sa prejavovala dominantne a nič si nechcela dať urobiť. Na okolité veci a hlavne psov bola schopná okamžite reagovať a vyštartovať.Jej povaha sa nikdy nezmenila a je stále rovnaká -veľmi temperamentná a vyžaduje a presadzuje si pozornosť. Nie je možné jej ju zmeniť a hoci som urobil všetko možné nie je to povahovo dobrý leonberger. Preto je vždy dôležité pri výbere psa - dbajte na pocit a vnímajte šteniatko po všetkých stránkách citlivo a vyvarujte sa pochybností.

Samozrejme preto Fiore April je ideálnym psom na stráženie rodinného domu, nebojácna a dostatočne agresívna. Nie je to však pes, ktorý by napadol cudzieho príchodziaceho/ nemám ten dojem/. V praxi niekoľkokrát prišiel k nám niekto cudzí a hoci sa správala obozretne a strážila si svoje nebola agresívna. V terajšom veku 9 rokov je to stále veľmi čiperný pes a vo veľmi dobrej kondícii.

Tretí leonberger Gallop Glissando. Bol to veľmi kľudný a dobrý leonberger, trošku ostýchavý /až bojazlivý/a v malej miere nedôverčivý k vonkajším podnetom a zvukom. Veľmi často spôsoboval v mladom veku devastáciu zaveseného prádla na vešiaku, ničil gumené veci, hlavne hadicu na vodu a pár krát mu neodolali okrasné dreviny. Mal celý život rešpekt pred Fiore a radšej hladoval a sedel pri plnej miske pokiaľ Fiore ešte nejedla. U neho sa najviac prejavila závislosť na staršej Fiore April a hoci v nespočetných bitkách silou vyhrával nad ňou, stále bol druhý v poradí. Vždy čakal na to, čo urobí buď Fiore April, alebo jeho majiteľ. K ostatným psom bol benevoletný a na výstavách sa vždy správal veľmi kľudne a neagresívne.

Štvrtý leonberger Grace. Jej povaha je skvelá a doteraz ma fascinuje jej nebojácnosť,dôverčivosť a jasná dobráckosť. Dokáže stáť nepohnute pri česaní srsti, nič ju nevyruší pri chôdzi pri nohe. Nevšíma si okolitých psov a deti ju pokojne môžu pokúsať do ňufáka. Pri chôdzi na vodítku neťahá a spokojne leží pri nohách aj dlhší čas. Jej povaha je absolútne vyrovnaná a podľa mňa je prototypom povahy leonbergera.

Z tohoto mi jasne vyplýva, že leonberger sa už narodí s danou povahou, jeho socializácia a výchova môže prebiehať rôznymi osvedčenými metodami, ale prvý základ si prináša od matky a otca.Ako chovateľ už môžem iba malou mierou usmerniť leonbergera a určite základné rysy jeho povahy nezmením. Preto pri kúpe šteniatka si dajte od chovateľa poradiť a pokiaľ je schopný určiť povahu šteniatka, alebo ju Vy sami spozorujete riadte sa podľa toho.

Preto pri kúpe nezabúdajte na kúpno-predajnú zmluvu. Musí obsahovať aj dôležité veci ohľadne chorôb, alebo nedokonalostí pri vývine šteniatka / pes-semenníky, obe pohlavia -kompletnosť chrupu/. Riešte možné problémy už dopredu zmluvou a konkrétnym postupom vrátenia kúpnej ceny, alebo jej časti. Urobte to pre spokojnosť oboch zúčastnených strán.

Cena šteniatka leonbergera s PP.

Každý chovateľ na Slovensku, ktorému sa podarí odchovať a predať šteniatka s PP je vystavený telefonátom, kde nastane údiv po povedaní ceny. Moja odporúčaná cena je 670-1000 eur za šteniatko je na Slovensku obvyklá a prijateľná pre chovateľa a aj pre budúceho majiteľa.

Chovateľ si môže cenu upraviť podľa svojich predstáv. Môžem napísať z vlastných skúseností, že keby chovateľ zohľadnil všetky výdavky na svojho chovného leonbergera, alebo matku šteniatok, cena by sa pohybovala určite omnoho vyššie.

V posledných rokoch sa na Slovensku rozmáha zvyšovanie cien za šteniatko do výšky ceny takej istej ako v Nemecku a pod. Ak sa chovateľovi podarí predať šteniatka leonbergerov v cene 1300 eur je to určite súčet faktorov /dobrá chov. stanica, dobrí rodičia, veľmi kvalitné šteniatko/. Iný opak je pravidlom - šteniatka sú nepredajné a o kúpu je minimálny záujem . Je preto lepšie predať šteniatko v cene, ktorú je kupujúci schopný zaplatiť - je to vec dohody.Skôr ako striktne povedať cenu šteniatka vyššiu ako 1000 eur je rozumnejšie dohodnúť sa s kupujúcim o alternatívach kúpy. Jednoduché pravidlo pri predaji šteniatka je, že dohodnutá cena v eurách platí až pri samotnom odbere šteniatka od chovateľa. Deň D bude iba vtedy ak kupujúci príde a šteniatko si zoberie domov.

Preto je namieste aj rozhodnutie chovateľa o narodení šteniatok, prípadne nech radšej popremýšľa už dopredu nad predajnou cenou a myslí dopredu pri dohadovaní sa s majiteľom chovného samca o platbe za krytie. Je lepšie uzatvoriť dohodu, nebojte sa požiadať o písomnú formu.

6.Slovenské výstavy psov.

Na výstavách poriadaných na Slovensku sa stalo pravidlom, že napriek enormne stúpajúcim poplatkom za výstavy sa strieda na nich iba zopár rozhodcov. Ak si podrobne všimneme mená zistíme, že sa Vám môže stať, že budete vystavovať svojho leonbergera pri tom istom rozhodcovi viackrát. Má to výhodu v tom, že takýmto spôsobom sa dá vyjazdiť titul, ale na druhej strane je to nežiadúci jav.Kvalita rozhodcov je rôzna a viacmenej sa stretávam s tým, že na výstave je vždy čosi, čo mi vadí a prekáža. Už to vždy začína výstavným kruhom, kde pre leonbergerov niekedy nie je dosť miesta, či v kruhu, alebo za ním. Postaviť rozhodcovský stolík na takom mieste, ktoré prekáža fotografovaniu je pravidlom.

7. Vhodná potrava pre leonbergera.

Prvá veta bude o tom, že leonbergeri musia byť dospelí, mladých leonbergerov sa tieto riadky netýkajú.

Za viac ako 19 rokov chovania leonbergerov v našej domácnosti som vyskúšal celý rad granulovaných krmív pre psov a používal som na krmenie varené a aj surové mäso. Určite môžem s plným vedomím napísať, že mojou najlepšou a osvedčenou značkou je Royal Canin. Iné krmivá som používal iba zriedka a som niekedy použil z nedostatku finančných prostriedkov lacnejšie krmivá, tieto nepriniesli do môjho chovu podstatnú zmenu vo váhe leonbergerov, vzhľade srsti a podobne. Myslím si preto , že krátkodobé používanie lacných krmív sa na leonbergerovi nijak neprejaví. Budete musieť iba používať väčšiu lopatu na zbieranie leonbergerích exkrementov. Lacné krmivá sa totiž prejavujú tým, že pes ich nedokáže dobre zhodnotiť a tak pomer strávenej a nestrávenej potravy sa úmerne vyrovnáva podľa nižšej ceny krmiva. Takže platí: lacné granule sa nakoniec prejavia zvýšením spotreby a tak sa môže stať, že sa cena lacných a drahých granúl pre psa nakoniec vyrovná.

Na krmenie nepoužívam žiadnu váhu, mojou referenčnou mierkou je murárska naberačka/určite ju každý pozná/. Moja krmna dávka pre leonbergera je jedna naberačka Royal Caninu na psa za deň. Pri použití iných krmív do ceny maximálne1- 2 eur/1 kg sa dávka zvýši úmerne podľa nestráviteľných zložiek používaných granúl.Moja skúsenosť hovorí o zvýšenej spotrebe až o 30%.

Z toho vyplýva, že ak sa dá a peňaženka Vám to dovolí kupujte značkové krmivá, ale netreba robiť katastrofu pri krátkodobom používaní lacnejšej potravy.

Používanie surového a vareného mäsa. Často sa tieto veci spájajú s odbornými názormi a podobne. Pretože som laik a vôbec ma netrápi dáke skúmanie na vedeckom podklade je tu opäť moja skúsenosť.Cenovo veľmi výhodné odpadkové kuracie mäso, trupy , hlavy,beháky a hovädzie mäso, ktoré kupujem a používam ako doplnkovú potravu sa nijak zvlášť na leonbergeroch neprejavilo. Táto potrava veľmi chutí a moji traja leonbergeri dokázali zožrať 5-6 kg kuracích trupov na posedenie za pár minút. Nepostrehol som žiadnu zmenu na vzhľade a správaní sa leonbergerov. Názory na podávanie takejto potravy sa rôznia a na spestrenie jedálneho lístka je táto potrava vhodná. Leonberger skoro všetko dokáže z mäsa a kostí zúžitkovať. Pri voľbe granúl a mäsa by som dal prednosť mäsu. Neurobím to však preto. lebo granule sú skladnejšie, netreba ich upravovať a skladovať v mrazničke.

Moji leonbergeri sú chovaní na krmive Royal Canin. Fiore som pri Gallopovi neselektoval krmivo a to isté sa stalo s Fiore a Gallopom pri chove Grace. Vždy som teda používal krmivo vhodné pre dovezené šteniatko a to podľa veku šteniatka. Takže Royal Canin Puppy, Royal Canin Junior a podobne. Na Fiore sa neprejavilo nevhodné krmivo pre jej vek a taktiež ani na Gallopovi.

Ak budete pri rozhodovaní o kúpe šteniatka leonbergera zvažovať cenu kupovanej potravy môžete selektovať počet zjedených "eur" viacerými spôsobmi. Dá sa leonberger odchovať na mäsitej potrave -zrejme je to najzdravšia výživa- cena kupovaného mäsa nemusí byť veľmi vysoká, pretože kupujete menej kvalitné mäso, určite sa budete vedieť dohodnúť v predajni mäsa na odpadovom sortimente. Práca navyše pri varení je príťažou- cenovo sa to však oplatí.

Výber vhodného a dopredu overeného kvalitného lacnejšieho granulovaného krmiva - možný odber cez zľavy chovateľského klubu, alebo dovozcu krmiva, alebo nákup cez internet.

V prípade jediného chovaného leonbergera v domácnosti považovať osvedčené značky krmív Royal Canin, Eukanuba, Acana za referenčné krmivo bez špekulácie o výhodnosti. Môj tip na krmivo je český výrobok Brit . V prípade Vášho väčšieho finančného rozpočtu skúste kvalitné krmivá založené na mäsovej zložke a nie na kukurici a pšenici. Dostatok informácií nájdete na internete, skúška kvality je však otázkou pre Vášho leonbergera.

V prípade, že chováte viacerých leonbergerov určite každý zváži výhodnosť a cenovú náročnosť rôznych variánt kŕmenia .

 

8. Povaha leonbergera.

Každý leonberger sa bude od malička prejavovať zdedenými povahovými vlastnosťami od rodičov a svojou jedinečnou osobitosťou. Niektoré šteniatka môžu byť od narodenia veľmi temperamentné a živé, niektoré sa budú prejavovať obozretnosťou až ustráchaním.Bude preto veľmi dôležité aké šteniatko si vyberiete pri kúpe a majte na mysli, že prvé príznaky nevhodných vlastností nepodceňujte /bojazlivosť,dravosť, prílišný temperament a pod./.

Prečo je cena šteniatka vysoká?

Chovateľská stanica leonbergerov musí počítat s týmito faktormi - samotné krytie sa platí, je vyššie ak je to zahraničné krytie, lacnejšie ak je domáce. Samotný chov chovnej feny ja nákladný počínajúc potravou, očkovaním, výstavami. Chovná fena môže mať šteniatka iba raz do roka. Nie vždy sa však krytie podarí a vrh môže byť málo početný. Šteniatka sú pri predaji zaočkované, odčervené.Pri predaji dostanete do rúk pedigree/rodokmeň/ o pôvode psa. V súčastnej dobe sa už šteniatkám dáva mikročip na identifikáciu, nie je to pre šteniatko bolestivé a Vy máte vždy možnosť preukázať jeho pôvod.Kupujúci s predávajúcim spíše zmluvu o predaji šteniatka. Samozrejmostou je chovateľské poradenstvo a pomoc pri problémoch s kúpeným šteniatkom.

Dôležitým faktorom je aj moment, ak kupujúci je ochotný zaplatiť cenu, znamená to, že leonbergera naozaj chce a vytvorí mu u seba dobré prostredie. Kto nemá na kúpu psa peniaze, nebude mať peniaze ani na jeho chov.Chovateľ má právo na odmietnutie predaja záujemcovi ak predpokladá problémy pri starostlivosti o šteniatko. Pri prípadnom záujme o kúpu šteniatka je vhodný osobný kontakt chovateľa a záujemcu a návšteva chovateľskej stanice pred a po narodení šteniatok. Nákupná cena je totiž iba zlomkom toho, koľko Vás leonberger bude stáť v jeho dalšom živote. Leonberger sa dožíva 10-13 rokov . Ak si nákupnú cenu vydelíte rokmi jeho života, dostanete verného priateľa asi za dve tisícky ročne. Je to veľa, alebo málo?Pes na Vás nikdy nebude kričať, ani sa na Vás hnevať a vždy Vám prejaví lásku a náklonnosť vo chvíľach smútku aj radosti.

Cena šteniatka sa pohybuje na Slovensku okolo 500-1300 eur.

O tejto cene sa vždy dá diskutovať a vzájomné porozumenie medzi predajcom a kupujúcim nie je na škodu. Sám som dostal ponuku na kúpu slovenského leonbergerav roku 2003 v hodnote 40 000 Sk. Cena minimálna nemusí byť tá najvýhodnejšia. Môžete kúpiť šteniatko, ktoré nemá predpoklady k úspešnímu chovu. Lenže potom býva už neskoro a tých pár ušetrených korún človeka nakoniec mrzí.Takisto môžete kúpiť drahé šteniatko, ktoré ochorie a je po výstavách.Je to lotéria. Ale výstavy nie sú to najpodstatnejšie. Je tu predsa láska k zvieratám a Váš leonberger môže byť ten najkrajší na svete na vašom dvore.Bude už iba závisieť od slovenského chovateľa, či šteniatka nechá na Slovensku, alebo ich dá do cudziny. Preto si myslím. že chov leonbergerov na Slovensku má pespektívu. Nečakajte však, že na tom zbohatnete, pre vidinu budúcich peňazí si šteniatko nekupujte.Ak sa rozhodnete pre kúpu poradím Vám takto. Koľkokrát miniete oveľa viac peňazí na nepotrebné veci, ktoré ste akurát v ten deň potrebovali a potom zapadnú prachom v skrini. Leonberger Vám však bude pripomínať každý deň, že je tu iba pre Vás.V

V prípade kúpy kupujte na základe kúpno-predajnej zmluvy : musí obsahovať

mená kupujúceho a predávajúceho, cena šteniatka, podmienky chovu a veterinárnej starostlivosti, podmienky pre zdravie a kvalitu šteniatka s PP. Možnosť vrátenia kúpnej ceny, alebo jej časti pre rôzne príčiny - najlepšie uviesť menovite- neuchovnenie zvieraťa z dôvodu závažných ochorení, alebo indispozícií zvieraťa. Predávajúci sa však musí tiež zabezpečiť zmluvou pre zlý stav zvieraťa spôsobeného nesprávnym chovom u kupujúceho a v prípade potreby aj odobratím šteniatka bez náhrady ceny. Variánt kúpnopredajnej zmluvy môže byť veľa, musí obsahovať časti, ktoré sú dodržať obe strany zúčastnené na kúpe leonbergera. Myslite na to a vyvarujete sa zbytočných problémov.

Stále ma prekvapujú inzeráty typu "predám leonbergera bez PP po výstavne úspešných rodičoch,dobrý k deťom, dobrý strážca". Veľakrát mi telefonujú ľudia, ktorí chcú leonbergera,ale bez PP, nechcú ísť na výstavy. Pýtajú sa či poznám chovateľov leonbergerov bez PP. Nikdy nepodám informácie o človeku, ktorý vedome,len pre svoj vlastný zisk predá šteniatko leonbergera bez PP.Mám na to viacero dôvodov, najhlavnejší je tento. Nechcem zámerne znižovať kvalitu slovenského chovu a podporovať takýchto množiteľov leonbergerov.To šteniatko v cene 150-200 eur nikdy nemusí byť naozajstným leonbergerom. Nemusí mať jeho charakterové vlastnosti, povahu, vzrast a pri Vašej nespokojnosti s vyrastajúcim psom nikdy u Vás nebude šťastné. Vaše peniaze budú vyhodené von oknom a iba podporíte niekoho, kto chce na Vás zarobiť.Takémuto psovi bez PP asi ťažko kúpite značkové granulované krmivo, veď jeho cena za vrece je skoro polovica kúpnej ceny psa a výsledok? Raz sa budete na ulici pri statnom psovi na otázku :"Čo je to za plemeno?", hanbiť a pozerať do zeme pri odpovedi:"Leonberger!"

Bude to určite naozajstný leonberger?

 

Chcem psa alebo sučku?

Pri rozhodovaní musíte brať zreteľ na dve podstatné veci. Chcem vychovať chovného plemenného psa, alebo chcem odchovávať šteniatka? Príprava,čakanie a samotný pôrod šteniatok, starostlivosť o ne pri prvých dňoch je asi ten krásny moment, ktorý chcete zažit. Máte však vhodné prostredie, dostatok času a odhodlanie na toto všetko? Ak nie rozhodnite sa pre psa. Je dominantnejší, robustnejší, a aj krajší.

Mýty o tom ako je sučka v čase párenia problematická nechajme bokom. Nie je to pravda. Stačí trochu trpezlivosti a pochopenia pre "ženské problémy"Sučka sa vie sama o seba postarať. Musíte len v priebehu asi desiatich dní raz za pol roka zabrániť jej neželanému oplodneniu. V prípade zatvárania sučky do voliery, vhodne oplotenej nie je to problém.V prípade plánovaného spárenia Vašej fenky s iným psom vždy platíte za skok plemenného psa. Cena je rôzna, chovatelia chcú peniaze za skok, za počet šteniatok, alebo sa dohodnete na stabilnej cene. Cena je približne v hodnote šteniatka. Je to dohoda chovateľov, väčšinou založená na vzájomnej dôvere. Krytiu s PP predchádza vydanie krycieho listu vydaného Slovenským leonberger klubom.

Sučka vykonáva potrebu čupnutím si, pes zdvihnutím nohy do výšky asi 60cm. Značkovaním psa prídete o všetku okrasnú drevinu/ nízke, alebo mladé tuje,ihličnany a pod./na dvore a záhrade.Okrasné dreviny preto musíte ohradiť vhodným pletivom. Nemusí to byť tragické, je to otázka veľkosti Vašej záhrady.

To je tiež dôležitý faktor pri rozhodovaní, na to nezabúdajte.

Pes ak zacíti v povetrí hárajúcu sa sučku je ochotný preliezť aj hory-doly. Neraz som opravoval plot sebe a aj iným majiteľom hárajúcej sa sučky pri mojom prvom leonbergerivi "Benym".Nepomáhalo nič, ani tresty, ani zatváranie. Jednoducho ak ho to chytilo, ušiel a po dvoch-troch hodinách sa vrátil. Na toto musíte brať ohľad. Pes dokáže preliezť aj dvojmetrové pletivo. Keď mu však zabránite, aby sa to v mladosti naučil ako 60kg už to nedokáže. U jedného chovateľa som sa čudoval,že mal dvor od záhrady oddelený jeden meter vysokým pletivom a jeho 80 cm vysoký leonberger mu nikdy do záhrady nepreskočil. Ja som mal s mojím Benym iný problém. Ten preliezol stavbársku sieťovinu použitú na ohradenie voliery vo výške 2,20 m. Urobil to vždy bez akejkoľvek námahy a elegantne asi za 10 sekúnd. Pomohlo iba oplotenie aj z vrchnej strany.

Leonbergeri poctivo strážia svoje teritorium, niekedy sú nepríjemní svojím štekotom . Z toho vyplýva aj otázka susedov, či budú mať s chovom Vášho psa problémy. Pes ako strážca majetku je pri rodinných domoch chovaný velmi často.Sused by si mal uvedomiť, že pes stráži v podstate aj jeho majetok aj keď leonberger je chovaný na susednom dvore.Žiadny zákon na Slovensku nezakazuje chov psov, ale majte na zreteli, že ako majiteľ psa ste zodpovedný za škodu, ktorú on spôsobí. Štekanie sa však dá tiež naučiť a aj odučiť. Ak šteňa šteká dávajte povel štekaj a keď nechcete, aby štekalo dajte povel ticho. Budte v strehu pri plote, a ak prechádza okolo dieťa, alebo chodec a pes začne brechať dajte jasný povel ticho. Šteniatko to časom pochopí a budete mať nechceného štekania oveľa menej. Teraz sa dá použiť na zvládnutie štekania aj moderná technika. Môžete použiť vysielačky na zastavenie štekania na diaľku.

Pes a aj sučka sa rovnako dobre vychovávajú k poslušnosti, výcvik zvládnete za pomoci múdrych kníh za 5-6 mesiacov. Leonberger sa výnimočne objaví v správach o napadnutí človeka psom.Toto však iba potvrdzuje pravidlo. Každý pes je predátor a záleží iba na majiteľovi ako sa dospelý pes bude správať. Šteniatko ťažko pochopí, že malé dieťa patrí do našej spoločnosti.Ak to šteniatko má už vyše roka a je z neho mohutný pes nemusí pochopiť o čo vlastne ide, že to dieťa patrí k nám, dospelým.Preto dbajte na vzájomné spoznávanie už od útleho veku psa a dieťaťa. Dieťa inak páchne, inak sa správa, je iného vzrastu a leonbergerovi môže nechtiac ubližovať a on sa začne brániť. Dospelý pes reaguje na dieťa, /ak nie je vedený v mladom veku správne na dieťa/ ako na korisť.Pes veľmi rýchlo vycíti strach človeka a dieťa ten strach prejaví aj zvukovo, čo nemusí byť vhodné.Preto ešte raz hovorím - musíte psa bezpodmienečne socializovať. Pes je obrazom svojho pána a zanedbaná starostlivosť sa môže vypomstiť. Obecne môžem napísať,/videl som už stovky leonbergerov/ nikdy som sa žiadneho nebál v prítomnosti majiteľa. Takisto sa ho neboja ani deti. Ak neveríte chodte si pozrieť výstavu psov a všimnite si leonbergerovo správanie sa na nej.

V prípade že máte malé dieťa môžete si šteniatko priviesť do domu. Dajte však pozor na prvé zoznámenie s dospelým leonbergerom,tak ako pri všetkom ostatnom.Deťom, ktoré pozná, v domácnosti dokáže ublížit iba tak, že ich svojím chvostom pri mávaní zhodí na zem. Deti dokonca môžu po ňom aj skákať, on to bude považovať za hru. Nikdy sa mi nestalo, že by môj leonberger zavrčal ak mu niekto bral,alebo dával potravu do misky, alebo mu ťahal kosť z papule. Leonberger si naozaj určí poradie v domácnosti a ani ten najposlednejší článok/ spravidla najmenšie dieťa/reťazca nebude ním nikdy ohrozené. Samozrejme vyskytnú sa prípady kedy leonberger nebude poslúchať nikoho okrem svojho pána. Môže to byť triviálne zatvorenie do voliery/leonberger si ľahne na chrbát a tým zatvorenie pre neho končí/ stačí však môj pohľad a posunok rukou a okamžite vstáva a poddá sa nechcenému. Horšie je to pri kritickom strete s iným psom pri bráne, vtedy niekedy aj ja sám mám problém s udržaním ho na uzde.Môžem povedať, že moji leonbergeri ma poslúchali a poslúchajú a tieto prípady sú iba obrazom toho, že niekedy zvieratám doprajeme viac lásky a menej tvrdej ruky.Nič nie je krajšie ako vyrastanie syna,dcéry a malého leonbergera. Dieťatu však leonbergera na hranie nekupujte. Dieťa sa bude starať oňho asi tri dni a potom všetko ostane naVás.Leonberger neuveriteľne rýchlo rastie a za jeden rok máte doma obrovské zviera a malé dieťa. Takisto dieťa v živote nevychová leonbergera k poslušnosti. Bude ho síce navonok poslúchať, ale v kritických momentoch si pes urobí všetko podľa seba.

V prípade, že už leonbergera máte a narodí sa Vám dieťatko buďte opatrný. Nemám vlastnú skúsenosť s týmto problémom ale vystríhal by som sa toho aby mu dieťa robilo zle bez Vašej prítomnosti.Leonberger si môže brániť potravu,alebo niečo iné a môže prejaviť svoje dominantné postavenie. Je to vlastne stále o vytvorení hierarchie a dieťa bude brať ako posledný článok svorky. Pes sa bráni buď hlasným zabrechaním, alebo náznakom útoku kúsnutím sprevádzaný zavrčaním. Pri dieťati nemusí však odhadnúť presne silu obrany a môže mu ublížiť.Neskôr sa dieťa a pes určite skamarátia a budú sa mať strašne radi.

 

Prečo chodiť na výstavy psov? Prečo byť členom Slovenského leonberger klubu?

Základným predpokladom získania chovného psa sú výstavy. Na výstavách sa môžete zúčastnovať už od ranného veku leonbergera asi od 9 mesiacov, v triede šteniec, dorastu, mladých, strednej, otvorenej, šampionov a veteránov. Na výstavu sa prihlásite vyplnenou prihláškou. Bežne sa už dá tlačivo získať z internetu. Na Slovesku sú výstavy niekoľkokrát do roka,Trenčín,Nitra,Banská Bystrica, Košice,Senec,Bratislava.Podľa veku psa sa prihlásite do súťaže a zaplatením poplatku získate právo vystaviť svojho psa v kruhu. Kruh rozumieme priestor v ktorom sa stretnete s inými leonbergermi toho istého pohlavia a veku. Zvyčajne medzinárodný rozhodca Vás a Vášho psa posúdi a vyriekne hodnotenie. Do rodokmeňa sa zapisujú výsledky ak pes vyhrá svoju súťaž, alebo je v poradí ako druhý t.zn.reserve.Ak ste si všimli, že rozhodca posudzuje aj Vás je to dobrý postreh. Cvičte preto výstavný krok a výstavné predvedenie spolu so psom.Aj Vy vytvárate celkový dojem z predvedenia psa.V kruhu vediete psa po svojej ľavej strane, nesmie na Vás skákať, nesmie si sadať a nesmie byť agresívny na iné psy v kruhu. Cvičte s ním beh do kruhu, chôdzu a beh po priamke, výstavný postoj, kde ukážete mohutnosť končatín, hrudníka a stavbu teľa. Pes by mal držať hlavu vzpiamene,aby vyzerel čo najmohutnejšie. Rozhodcovi ukazujete aj leonbergerove zuby. Psy ukazujú aj varlatá.Toto si dôkladne precvičujte pred výstavou.

Na výstave velmi rýchlo spoznáte,či máte predpoklady pre chov šampiona, alebo len psa priemernej kvality.Posúdenia rozhodcov sa rôznia, celkovo Vám vyjde priemerné hodnotenie Vášho leonbergera a viete o ňom všetko potrebné.Neísť však na výstavu so psom, ktorý má rodokmeň je hriech. Možno si poviete, načo platiť výstavné poplatky, dopravné náklady a podobne.Kúpou leonbergera s rodokmeňom vzdáte hold tomuto plemenu a malo by byť Vašou cťou zúčastniť sa výstav a dozvedieť sa pravdu o kvalite Vášho psa.

Ak zistíte, že Váš pes vyhráva výstavu jednu za druhou, bude to pre Vás a Vášho miláčika veľkým potešením . Na výstavách nadviažete kontakty s inými chovateľmi leonbergerov ,čo môže byť pre Vás veľmi užitočné. Iba porovnaním Vášho psa s inými leonbergermi získate objektívnu informáciu o povahe, vzraste, hmotnosti, osrstení Vášho psa.Na výstave si môžete dohodnúť aj plemenitbu Vášho psa s iným chovateľom. Zistíte a dohodnete si podmienky o krytí a tak ďalej. Získate nových priateľov a nové kontakty. Tie Vám môžu pomôcť pri Vašich problémoch . Nie vždy je leonberger zdravý a pri prípadnej chorobe, alebo úraze sa Vám rada, alebo pomoc môže zísť.

Slovenský leonberger klub poriada každý rok klubovú výstavu spojenú s bonitáciou leonbergerov. Na klubovej výstave môžete dostať ocenenie chovný pes-suka.Túto výstavnú procedúru musíte absolvovať pre dosiahnutie svojho cieľa - mať chovného leonbergera.Z plemenitby sú vyradené jedince, ktoré majú nejakú vadu vzrastu,chýbajú im zuby, neštandartné sfarbenie srsti,prejavujú známky agresivity a pod. Na posúdenie Vášho leonbergera je vydaný mnohostranový štandard plemena, v ktorom je všetko podrobne popísane a podľa tohto štardardu sa pes posudzuje.V prípade členstva v Slovenskom leonberger klube budete môcť dochovať šteniatka s rodokmeňom po chovných jedincoch.Poradca chovu Slovenského leonberger klubu vystaví doklady o pôvode psa. Rodokmeň o pôvode psa vydáva Slovenská kynologická jednota zápisom do plemennej knihy pod poradovým číslom.

Reč psa.

Každý pes vyjadruje svojím správaním a konaním pocity, dokáže vyjadriť podráždenie, hnev, radosť, priateľskosť a pod. Pri chovaní leonbergera pochopíte aj Vy časom jeho reč. Radosť vyjadruje vrtením chvosta, ostražitosť napriamením úší a postavením sa do "výstavného postoja", útočnú pozíciu vycerenými zubami, zdvihnutím chvosta a napriamenými zadnými nohami, úplnú oddanosť ľahnutím si na chrbát a zdvihnutými nohami, bojazlivosť stiahnutím chvosta medzi nohy.Hravosť, alebo chuť na hru ľahnutím si na predné nohy a v polohe ležmo pri nastražených zadných nohách čaká trpezlivo na Váš povel k hre. Je toho veľa, dá sa ešte kopec napísať o pohľade jeho očí a jeho vyjadrovacích schopnostiach.Nezabúdam ani na štekanie,štekaním pes tiež prejavuje radosť, zlosť, nadviazanie kontaktu, vyžiadanie si pozornosti a podobne.Budem však rád, ak psiu reč pochopíte Vy a Váš pes...

Leonberger sa bude dlho na Vás pozerať, alebo iba nedbalo sledovať čo urobíte dúfajúc, že sa mu budete venovať neustále. Vtedy bude najšťastnejší.

To je to na čom pri chove psov záleží.

Prajem každému novému a aj starému chovateľovi leonbergera šťastnú ruku pri výbere šteniatka a veľa krásnych chvíľ pri spoločnom živote.

 

 

 

 

Welcome
Welcome
Welcome
first image second image third image fourth image fifth image sixth image seventh image eighth image
themed object
Slovenská chovateľská stanica leonbergerov
Bookmark and Share